Spořící účet


Spořící účet je jedním z typů bankovních účtů, který si můžete u některé z českých bank založit. Hlavním smyslem tohoto typu účtu je šetření finančních prostředků, ukládaných u banky, na které je sice menší možnost využití než u účtu běžného, ale výhodou jsou naopak vyšší úroky. Obvykle lze na spořící účet vkládat peníze víceméně bez omezení, ale naopak pro výběry už platí přísnější pravidla – například u účtů s výpovědní lhůtou se musí před výběrem nejdříve vypovědět.

Servis24 přihlášení na účet je možné provést i na tabletu.

Spořící účet a vkladní knížky

Dnes už tato forma spoření není tak častá jako v minulosti, ale stále ještě existuje mnoho (především starších) lidí, kteří upřednostňují spoření přes vkladní knížky. Vkladní knížka je dokumentem, na kterém peněžní ústav potvrzuje přijatý vklad, výběr, připsaný úrok nebo jiné nepeněžní operace. Vkladní knížky mohou být vydávány buď na jméno a nebo na doručitele (anonymní vkladní knížky). Varianta vkladních knížek na doručitele už však byla zrušena a dnes už si je můžeme založit pouze na jméno. Mezi jejich výhody patří např. to, že mohou být založeny nejen dospělým, ale i dětem. V současné době už však vkladní knížky nejsou moc oblíbené a lidé dávají přednost spíše běžným účtům, které mohou pohodlně ovládat přes internet, případně termínovaným vkladům nebo stavebnímu spoření.

Výhody spořícího účtu

Hlavní výhodou spořících účtů je především jejich vyšší úročení oproti běžným účtům. Pokud si tedy chcete peníze šetřit a neplánujete si je v brzké době vybírat ani používat odchozí platby, spořící účet pro vás může být vhodnou možností. Výše úroků jinak obvykle nebývá pevně daná, ale závisí na aktuální situaci na finančním trhu, takže úroky se mohou často měnit. Spořící účty dnes nabízí téměř každá bankovní instituce v Česku, takže nabídka je opravdu velká a stačí si jen vybrat tu, která je pro nás nejvýhodnější a nejvíce se nám vyplatí. Další výhodou spořícího účtu je to, že většinou se za jeho vedení neplatí žádné poplatky. Ty si banka obvykle účtuje jen v případech nedodržení výpovědní lhůty nebo při zrušení tohoto účtu. Mezi další plusy tohoto typu účtu patří možnost ochrany vašeho vkladu heslem a podpisovým vzorem. Vklad na spořícím účtu je také možné použít jako záruku nebo zástavu.

Jak vybrat nejlepší spořící účet?

Nabídka spořících účtu na českém trhu je opravdu velmi bohatá, protože tento typ účtu nabízí téměř všechny banky, které u nás působí. Při výběru spořícího účtu, který nám bude nejvíce vyhovovat a budeme na něm mít nejlepší podmínky, se proto určitě vyplatí použít internet a projít si nabídky jednotlivých bankovních institucí a porovnat např. výši úroků, poplatky a další podrobnosti. Na netu najdeme také mnoho stránek, kde jsou přehledně srovnány jednotlivé účty např. podle výše úroků.

Srovnání spořících účtů

Na internetu najdeme spoustu odkazů na různá srovnání jednotlivých spořících účtů. Zajímavý test těchto účtů loni dělal server bankovnipoplatky.com, který rok sledoval peníze na spořících účtech u 15 bankovních institucí. Vítězem tohoto testu se stala Air bank, u které byl po roce na spořícím účtu nejvyšší výnos. Naopak na poslední místě skončila v tomto testu mBank. Z testování byla vyřazena Citibank, která měla tak vysoké měsíční poplatky, že na spořícím účtě bylo po 8 měsících dokonce méně peněz než na začátku. Jednoznačně nejvyšší úrok pak v Česku nabízí Metropolitní spořitelní družstvo, které poskytuje u svého spořícího konta úrok ve výši 2,80 %.

Spořící účty u českých bank

Spořící účty poskytují všechny velké české banky, ale mnohdy pouze pro majitele běžných účtů. Spořící účet si můžete založit např. u České spořitelny, Komerční banky, ČSOB, Fio banky, mBank, Air banky, GE Money Bank, UniCredit Bank, Sberbank nebo u ZUNO banky. Kromě bank nabízí spořící účty i spořitelní družstva – mezi ně patří např. Metropolitní spořitelní družstvo, WPB Capital, Moravský peněžní ústav nebo Artesa.

Spořící účet u České spořitelny

Největší česká banka má ve svém portfoliu tři druhy spořících účtů – Účelové spoření, Internetové spoření ČS a Vkladový účet. Výhodou účelového spoření je možnost spořit si už od 300 Kč měsíčně. Pokud budete spořit pravidelně každý měsíc a nebudete si peníze z tohoto účtu vybírat, Česká spořitelna vám každé tři měsíce připíše úrok ve výši až 1,3% p.a. Velkou výhodou jsou také slevy ve vybraných obchodech, které dosahují až 40%.

U internetového spoření nabízí Česká spořitelna základní úrok ve výši 0,50 %, ale při splnění podmínek může být úrok navýšen až na 1,5 %. Založení i vedení tohoto účtu je zcela zdarma a své peníze si z něj můžete kdykoliv vybrat. Internetové spoření si můžete založit pouze přes telefon, na pobočkách tento typ účtu zatím založit nejde.

Pokud máte peníze, u kterých víte, že je v nejbližší době nebudete potřebovat, můžete využít Vkladový účet. Je vhodný jak pro jednorázové uložení financí, tak pro pravidelné spoření. Sami si můžete zvolit termíny splatnosti od jednoho měsíce až po čtyři roky a mimo den splatnosti si můžete bez poplatku vybrat až 25 % vkladu. Vybrat si můžete buď jednorázový účet nebo revolving (pravidelné obnovování).


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!